Epoksi Boya Son Kat Uygulaması

Epoksi Boya Son Kat Uygulaması

Epoksi son kat boya kaplama uygulamasında dikakt edilmesi gerekilen hususları dikkatinize sunmak isteriz. Özellikle kış mevsiminin oluşturduğu hava ile bekleme süresi daha fazladır.Bekleme süresinde ki kısalık yapılan işin ömrünü daraltacaktır. Epoksi son kat boya (1101-01) ambalajı açıldıktan sonrasında tercihen matkaplı motor ile iyice karıştırılarak homojenize edilir ve belirtilen oranda Epoksi boya Sertleştirici(0000)ile karıştırılır. Karışımı uygulama viskozitesine getirmek için önerilen oranda Epoksi Tiner (1101-00) ilave edilir. Karışım uygulama viskozitesini verir.

Püskürtme uygulamalarında uygulama viskozitesi 19” 22” / DC4 / 20°C, fırça ve rulo uygulamalarında ise 25” 40” / DC4 / 20°C olacak şekilde ayarlanmalıdır). Epoksi son kat boyanın, kendisinden beklenilen performansı sağlayabilmesi için minimum 50 - 60 µ. Kuru film kalınlığı verecek şekilde önerilen astarlar üzerine son kat olarak uygulanması tavsiye edilir.

 

Yaş üstü yaş uygulama yapılmayacak ise, ikinci kat uygulamasında kat kabulü için 4 saat beklenmelidir.

Epoksi Boya Uygulama esnasında: Hava sıcaklığı 5°C ile 50°C içinde, uygulanacak yerin sıcaklığı 10°C ile 30°C içinde, Relatif rutubet < 85 % olmalıdır.

Herhangi bir sıhhat problemi yahut yangın tehlikesine yol açmamak amacıyla kapalı ortamlarda meydana getirilen uygulamalarda gerekli havalandırma sağlanmalıdır. Yaş üstüne yaş uygulama yapılmadan birden fazla kat uygulamasının istenildiği durumlarda, katlar içinde 72 saat süre geçilmiş ise hafifçe zımpara yapılmalıdır.

İş sırasına uygun oranda karışımlar hazırlanmalı ve bu karışımın tamamı tüketilinceye kadar, işe devam edilmelidir.

İş bitiminde, uygulama esnasında kullanılan tüm boya ekipmanları (1101-00) Epoksi Tiner ile iyice temizlenmelidir.

Tatbikattan sonrasında yüzey, en az 36 saat su ile temas ettirilmemelidir. Kürlenmenin tam olarak sağlanması için boyalı yüzey kullanılmadan önce 7 gün beklenilmelidir.

Bitirilmiş Epoksi Boya uygulama örnekleri

 

 

    TOP