Sağlık Açısından Epoksi

Sağlık açısından epoksi çok önemli yeri olan bir üründür. Zeminler olmasa idi şöyle sonuçlar ortaya çıkacaktı. “Yapılan mikrobiyolojik çalışmalara göre; evlerde en çok mikrop, zeminlerde bulunuyor. Evde hijyeni sağlamak için haftada bir genel temizlik yapılmalıdır.

Mutfak, banyo ve lavabo zeminlerinin ise virüslere karşı etkili maddelerle her gün temizlenmesi gerekiyor.” Buraya kadar yapılan açıklama gayet doğal. Eğer epoksi zemin olsaydı yapacağınız temizlik çok daha uzun ömürlü ve çok daha maliyetsiz olacaktı.

Asıl kullanım alanı endüstriyel yapılar olan epoksi zemin kaplamaları, günümüzde çok çeşitli renk alternatifleri, eksiz bir yapıda oluşları, epoksi boyatemizlenmelerindeki kolaylıkları vb. özelliklerinden dolayı, her türlü yapıda dekoratif amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Yapınızın zeminini epoksi türü bir malzeme ile kaplatmaya karar verdiğinizde -yüksek performanslı kaplama türlerini bir kenara atarsak- karşınıza mepoksi kaplama seçenekleri çıkacaktır.

Eğer epoksi zeminin sahibi değilseniz aşağıda ki önlemleri ciddiye alınız.

ÇOCUKLU AİLELERE ÖNERİLER


4 yaş ve altında çocukları olan aileler; dışarıdan iç mekana taşınan zeminlerde toplanan mikroplara karşı çok dikkatli olmalı. İşte, çocuklarınıza hijyenik bir ortam sağlamak için yapmanız gerekenler:
 Çocuklarınızın, atıkların depolandığı yerlere ulaşmasına izin vermeyin.
 Tuvalet zeminlerini ve ıslak zeminleri, dezenfektanlarla düzenli olarak temizleyin.
 Dışarıdan eve gelen çocukların, kirleri içeriye taşımasını engelleyin. Çocuklar; yetişkinlerle karşılaştırıldığında, kirli zeminlerle daha yakın temas halindedirler.

Epoksi Nedir?

Kimyasal reçine yapısına sahip olan epoksi nedir bu boya, zemin kaplamalar için kullanılan ve mukavemet gücü yüksek bir boya türüdür. Epoksi boyalar zemine tam manası ile yapışarak, zemin şartlarına da bağlı olmak üzere 15 yıla kadar koruma sağlayabilir. Diğer boyaların aksine epoksi boya çok kalın bir tabaka halinde uygulanır ve bu sayede boya dışarıdan gelen darbeleri emerek zemine yansıtmaz. Kullanım ömrü sonunda ise ortada hiç eskimemiş bir zemin ile karşılaşılır. Epoksi boya fiyatları izmir ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Netboya ile iletişime geçebilirsiniz.

Epoksi Boya Nasıl Uygulanır?

Epoksi boya nasıl uygulanır diyorsanız tüm aşaması profesyonel teknikerler tarafından yapılmalıdır. Adında boya kelimesi geçse de, bu boya türünün sıradan boyacılar tarafından zemin veya metal üstüne uygulanması söz konusu değildir. Epoksi boya çok hassas bir boya türü olduğu için muhakkak uygulama öncesinde zemin şartlarının kontrol edilerek rapor çıkarılması gerekir. Bu sayede epoksi boya uygulandıktan sonra daha uzun sürelerde kullanım ömrü sunacak ve yapının ömrünü de gözle görülür seviyede artıracaktır.

Epoksi Boya Nerelere Uygulanır?

Epoksi boya genel olarak tüm yapıların zeminlerine uygulanabilmektedir. Son zamanlarda yükselen boya teknolojisi ile beraber artık dekoratif amaçlar ile 3 boyutlu olarak da uygulanabilen epoksi boya nerelere uygulanır sorusuna özellikle ofis ve müstakil evlerde de tercih edilmeye başlamıştır diyebiliriz.

Ağır sanayi bölgelerindeki tonajlı makinelerin hareketi sebebiyle hasar gören zeminlerin korunması amacı ile epoksi boya tercih edilmektedir. Bunun yanında üzerinde asla bakteri oluşumuna izin vermemesi sebebiyle epoksi boya hastane ve kimyasal laboratuvar gibi alanlarda da tercih edilir. Epoksi boya üzerine dökülen hiçbir sıvı veya katı madde ile etkileşime girmediği için bu zeminlerde temizlik yapmakta çok kolay olacaktır. Bu doğrultuda epoksi boya uygulanmış yapıların temizlik masrafları uzun vadede düşer. Netboya ülkemizin en önde gelen epoksi boya üreticisi olarak aynı zamanda müşterilerine sektörün en uygun fiyatları ile epoksi boya uygulama hizmeti de vermektedir. Daha detaylı bilgi almak için şimdi bizlere telefon yolu ile ulaşabilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...