Saten Boya
Devamı +

Saten Boya

Saten boya uygulama ve satış hizmeti

Epoksi Boya
Devamı +

Epoksi Boya

Epoksi boya uygulama ve epoksi ürünleri

İtalyan Boya
Devamı +

İtalyan Boya

İtalyan boya uygulamaları ve dekoratif boya

Parke Kaplama

Netboya Ekibi zemin parke döşeme hizmetlerini son derece titiz prensipler eşliğinde yerine getirmekte ve müşteri memmuniyetini ön planda tutmaktadır.Ahşap Parke Kaplama konusunda karar vermke hayli zordur.Ahap parke kaplama kararını vermeden önce aşağıdaki izahları okuyup sonrasında bizden(netboya.com) işçilik fiyatı alabilirsiniz.Ahşap Parke Kaplama aslında çok düzgün hatlara sahip olmayan bir yapı malzemesi fakat dekorasyonda ahşabı orjinalinden biraz farklı halde kullanıyoruz. Doğal haliyle kullanım alanı kısıtlı diyebiliriz. Şimdilerde dekorasyonda kullanılan ahşap modası doğallıktan yana. Oldukları gibi biçimsiz, düzgün hatları olmayan ahşap malzeme, en çok parke kaplamalarında kullanılıyor.

Ahşap Parke Kaplama nedir ?

Mekana çok sıcak bir hava katan ahşap zemin aynı zamanda da çok sağlıklı bir parke kaplama malzemesi. Üretiminde kimyasal kullanılmıyor ve nefes alabiliyor. Tüm özellikleri bir yana ahşap, son derece dekoratif. En çok bu özelliği ile ilgilendiğimiz ahşap şimdi en doğal hali ile Bolefloor parke kaplamalarına dönüştü.Orijinal biçimli ahşap zeminler birçok tarzdaki dekorasyona uyum sağlayabiliyor.

 

Ahşap Parke Kaplama çok kullanışlı ve doğal bir yapı malzemesidir. Üstünlükleri diğer yapı malzemelerine göre sayılamaz niteliktedir.

Parke Kaplama Özellikleri

 • Ahşap Parke Kaplama güçlü taşıma gücüne sahiptir.
 • 1 kg. ahşap, 1 kg. beton veya çelikten daha fazla yük taşır.
 • Ahşap Parke Kaplama sayesinde 250 m.lik açıklar kolonsuz geçilebilir.
 • Çünkü konstrüksiyonlarda, çeliğin ağır olması nedeni ile ahşap tercih ediliyor.
 • Ahşap Parke Kaplama depreme ve tüm doğa şartlarına dayanıklıdır.
 • Ahşap Parke Kaplama, deprem, hava şartları ve kimyasallara dayanıklılık açısından diğer yapı malzemelerinden daha dayanıklıdır.
 • İngiliz standartlarında elektrik hatlarında kullanılan ahşap direklerin ömrü 50 yıldır. Bu yıla oranla çeliğin ömrü yarısı kadardır.
 • Karbonatlaşma problemi ile hizmet süresinin sonsuz olduğuna inanılan betonarme yapılar bu iddiayı kaybetmiştir.
 • Ahşap Parke Kaplama yangına karşı dayanıklıdır.
 • Ahşabın yangına karşı dayanıksız olduğunun tersine, direnci beton ve çelikten daha yüksektir.
 • Dünyada kapalı spor salonu gibi büyük kalabalık toplulukların bulunduğu platformlar ahşap desteği ile yapılıyor.
 • Böylece yangın tehlikesi daha aşağılara iniyor.
 • Ayrıca yine dünyanın bir çok yerinde çelik konstrüksiyonlar ahşap ile kaplanmaktadır.
 • Yangınlar üzerine yapılan araştırmalar sonucu ahşabın yangına karşı ne en güvenilir malzemelerden biri olduğu ispatlanmıştır.

Bir yangının başlama sebebi ahşap olmadığı gibi, ısıyı geçirmeme ve kömürleşme gibi özellikleri sayesinde bir yangına ne kadar dayanabileceği kesin bir şekilde hesaplanabiliyor.
Ahşabın yangına dayanıklılık süresi ortalama 30 ile 90 dakika arasındadır. Çıplak bir çelik konstrüksiyon ise normal bir yangına en fazla 10 dakika dayanabilir ve hemen çökmektedir.

Ahşap Parke Kaplama yenilenebilen bir yapı malzemesidir.Ahşabın yenilenebilir, dönüşebilir olması, üstün ısı yalıtım özellikleri ve az enerji ihtiyacı duyması ahşabı daha fazla tercih edilebilir kılıyor.Ahşap Parke Kaplama kullanımının ormanları yok ettiği düşüncesinin tam tersine ahşap kullanımının yüksek olduğu ülkelerde ormanlar sürekli çoğalıyor.
Ahşap Parke Kaplama sayılamayacak kadar çok özellikleri ve doğal olması sayesinde günümüz yapı teknolojilerine meydan okuyabilecek niteliktedir.

Ahşab Parke Kaplama Bakımı Nasıl Olmalı

Ahşap Parke Kaplama Nasıl Bakılmalıdır ?
Ahşap Parke Kaplama evinizin bakımını çok küçük bir bütçe ile kendiniz de yapabilirsiniz.Öncelikle ne zaman ve hangi bakımı uygulayacağınız konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir.Bu sayede ahşap evinize zamanında müdahale ederek her zaman yepyeni görünmesini sağlayabilirsiniz.Ahşap Parke Kaplama bakımı için birinci adım Normal yapılardaki ahşap, yapım öncesi koruma altına alınmalıdır. Ahşabı korumak için ön koruma olarak tabir edilen emprenye sistemi uygulanmalıdır.Ahşap Parke Kaplama emprenye edilirken fırınlanır.

Ahşab Parke Kaplama Emprenye nedir ?

Emprenye, ahşabın yapısına uygun koruyucu bir maddenin ahşabın bünyesine geçirilmesidir. Bu maddeler, ahşabın harap olmasına ve çürümesine neden olan mantarların oluşumunu engeller.

Emprenye neden gereklidir ?

Emprenye uygulanmış bir ahşap çürümez, hava şartlarından, böceklerden ve mantarlardan etkilenmez.Zamanla bükülmez, eğrilmez, çatlamalar meydana gelmez.Emprenye edilen bir ahşap en az 50-60 yıl dayanabilir.Ahşap Parke Kaplama bir yapıya püskürtme yolu ile de emprenye uygulanabilir.
Ahşabın üzerindeki reçinelerin yakılması Ahşabı boya ve macun işlemlerine sokmadan önce, varsa ahşap üzerindeki reçineler sıcak hava tabancaları yakılarak akıtılmalıdır. Her hangi bir yangın tehlikesine karşı sıcak hava tabancaların tercih edilmesi daha uygundur.

Ahşap Parke Kaplama bir yapı için nasıl bir boya seçmeliyim?

Dış ahşap cephelerde, her hangi boya malzemesini kullanmamalısınız.Sadece ahşabın özellikleri düşünülerek geliştirilmiş boyaları kullanmanız gereklidir. Ahşabın nefes almasını sağlayan, suyu emmesini engelleyen, çatlamayan, esnek, uzun ömürlü ve dökülmeyen boyalar tercih edilmelisiniz.

Ahşap Parke Kaplama bir yapıyı boyarken biz boyamazssak eğer (netboya.com)nelere dikkat etmeliyim?
Ahşap Parke Kaplama boyanmadan önce macun çekilmemelidir.Sadece başlarına ve ek yerlere macun uygulanmalıdır.Eğer cepheye macun çekerseniz boya ile ahşap arasında ikinci bir tabaka oluşur ve zamanla dökülmelere yol açar.Bu yüzden macun sürmeyin.Yüzeydeki ahşap tesirini almak daha doğrudur.

Ahşap Parke Kaplama aylık bakım

Aylık olarak yapacağınız bakımlarda yapıların üzerindeki tozlar, küfler ve bakteriler, çok hafif nemli bir temizlik malzemesi ile alınmalıdır.Bu işlemleri çok sıcak saatlerde ve ıslak bir bezle yapmayın.Çünkü böyle bir durumda ahşapta çatlama ve çalışma meydana gelebilir.Ahşabın yerle teması etmemesini sağlayın.Ahşabın arkasındaki boşluklardan hava alın.Ahşap Parke Kaplama yüzeyi nemli bez ile temizledikten sonra kuru bir bez ile kurutun.

Yaz aylarında sıkça oluşabilen reçine akmaları daha fazla akarak ahşabı sarartmadan mutlaka yaktırın.Çalışmayan ahşap pencereler ve şişmiş kapılar zamanında bir müdahale ile bir marangoz tarafından tamir ettirin.Eğer yer döşemelerinde açılmalar vara ahşabın biçimine uygun olan dolgu macunlarıyla kapattırıp, böcek ve bakteri oluşması önleyin.

Ahşap Parke Kaplama döşemesi için nasıl bir cila seçmeliyim?

Ahşap Parke Kaplama yer döşemesi için cila olarak su bazlı cilalar kullanılmalıdır.
Su bazlı cilalar insan sağlığına zarar vermemesi ile birlikte kalıcı bir kokuları da yoktur.
Dayanıklı ve sert ve cilalar, aşınmaya karşı direnç sahibi oldukları için tercih edilebilir.
Su bazlı cilalar ahşaba yılda bir kez uygulanabilir.
Böylece ahşabın bakımı yapılmış olacaktır.

Ahşap Parke Kaplama yıllık bakımı

Yılda bir kez dış cephedeki çatlak ve çürük bölgelerde gerekli onarımı yaptığınız takdirde, ahşap yapının ömrü de uzayacaktır.
Çatlaklar nasıl macunlanmalıdır?Nem ve ultraviyole ışınlar, ahşabın en büyük düşmanıdır. Bunlar aynı zamanda çatlaklar oluşturur. Dış cephelerde, çatlaklar varsa her yıl süper dolgu malzemeleri ile doldurulmalıdır.

Çatlayan malzemenin bir yenisiyle değiştirilmesi daha uygundur.Ayrıca boya işlemi yapılmalıdır.Çürüyen bir ahşap nasıl değiştirilir?Cephelerdeki çürümüş ahşaplar boya veya macun ile doldurulmalı ve yenisiyle değiştirilmelidir.Aksi takdirde, ahşap çürür ve çevresindeki ahşaplara da zarar verir.Her yıl yada iki yılda bir defa temizlenip kurutulmuş yüzeyler, bahar aylarında bir kat örtücü boya ile boyanmalıdır.Bu boyalar asetik asit serpintisi, klorlu tuz serpintisi, ve klorlu havaya karşı dayanıklıdır.Eski eser bir ahşap ev nasıl korunabilir?Eski eser bir ahşap evde ağacın yaşını uzatmak yerine ilk haline uygun olarak kullanmak daha uygudur.Çünkü ahşabın yaşını uzatmak ağacın ölmesine neden olabilir.Yapının uzun süre dayanması istiyorsanız ağacı emprenye etmelisiniz.Ancak ağaca emprenye uygulandığında ağaç tamamen ölür.Bir restorasyonda ağacın kendi devrindeki gibi kullanılması en temel prensiptir.Dış cephelere teknik boyalarla boyanır ve bilinçli uygulamalar yapılırsa, dış cephe boyasının ömrü 8 ile 9 yıl arasında olur.7-8 yılda bir bakımdan geçirdiğiniz takdirde, ahşabın içine atmosferik bir etki girmediği için çok uzun yıllar boyunca yaşayabilir.

Ahşabı Tercih Etmeniz İçin 14 Gerekli Neden.

1 - Ahşabın ağırlığı az olduğundan temele binen yükte azdır.
2 - Ahşap Parke Kaplama malzemeler farklı iklim koşullarına dayanabilir. İşlem görmüş tahtalar dahi kullanılabilir. Çelik bir yapı 10 dakika da çökebilirken ahşap yapılar bize en az bir saatlik bir sürede kaçarak kurtulmaya zaman tanıyor. Ahşap Parke Kaplama kimyasal sıvılar ile işlenerek böcek tahribatı ve çürümesi tamamen önlenebilen bir malzemedir.
3 - Ahşap Parke Kaplama montajı insan gücü ile yapılabilir.Diğer malzemelere göre hava koşullarından etkilenmez. Aşırı sıcaklar, soğuk, kar ve yağmur ahşap haricinde tüm yapı uygulamalarına etki eder.

4 - Ahşap Parke Kaplama çok katlıdır. Bu özelliği bütün belgeleriyle kanıtlanmıştır .

5 - Montajdan sonra tam yükleme yapılabilir. Bu sayede sağlamlığı denetlenebilir.İş biten yapı ayakta ise sürekli ayakta kalmaya devam edecektir.
Diğer yapı malzemelerinde daha sonradan ortaya çıkan eksik demir konulması, kaynak hatası ve kalıbın erken alınması gibi hayati önem taşıyan kötü sonuçları taşıma riski neredeyse sıfıra yakındır.Böylelikle mu malzemenin deprem riski daima sıfıra yakındır.Amerika’da konutların %90'nı ahşaptır. Büyük toplantı salonları gibi kamu kullanımındaki yerler; yangına olan direnci, dayanıklılığı ve 250 m kadar açıklığı geçme olanağı sayesinde bütün dünyada ihale ön şartı olarak kabul edilen ahşap kirişlerle örtülmektedir.

6 - 250 m22’lik ahşap bir yapının kaba montajı 5 günde bitebilir. Temelinden ise 1 ayda bitirilmesi mümkündür.Ülkemizdeki ahşap yapılarda bu süreler elde edilmiştir.
Ahşap Parke Kaplama YapılarAhşap Parke Kaplama yapılar söküldüğünde daha az kayıp ile yeniden kurulabilir.Ahşabın onarım ve plan değişikliği kolaydır.Kullanıcıya ”bireysel müdahale” imkanı tanır.

7 - Ahşap Parke Kaplama çevre ile kimyasal bir dengededir.Çevreden etkilenmez ve çevreyi de etkilemez.Ahşap Parke Kaplama çevre ile uyumlu olması sayesinde yüzyıllar boyu varlığını sürdürebilir.En güzel örnek olarak 600 ve 700 yaşlarında camilerimiz gösterilebilir.

8 - Ahşap Parke Kaplama enerji dostudur.İmalinden inşaatına kadar diğer yapı malzemelerine oranla daha az enerji kullanılır.Ahşap Parke Kaplama bir evi ısıtmak için çok az enerji harcanır.10 cm’lik bir ahşap, 160 cm’lik bir betonun izolasyon değerlerine sahiptir.

9 - Ahşaba oranla diğer yapı malzemelerinin kontrolü çok zordur.Betonun karışımından sulamasına, çakılın kalitesinden büyüklüğüne, demirin kalınlığından işleniş biçimine kadar bir çok faktörün bulunduğunu ve bu faktörlerin eldeki imkanlarla denetiminin imkansız olduğu artık kabul edilmiştir.

10 - Ahşap Parke Kaplama dünyadaki tek dönüşümlü yapı malzemesidir.Ahşabın hammaddesi kullanıldıkça çoğalır.Dünyada ahşabı kullanan ülkelerin ormanları bilinçli ekim, doğru bakım ve ekonomik değerleri kazanması sonucu yılda %1-3 oranında büyümektedir. Bu şekilde çoğaltma şansı olmayan çelik yapıların dönüşümünde ise ahşaba oranla 354 kat daha fazla enerji harcanmaktadır.

11 - Dünya halen betonarme yapıların nasıl daha sağlam yapılacağını tartışırken ahşabın bu yapılara göre ne kadar avantajlı olduğu artık bilinmektedir.
12 - Ahşap Parke Kaplama gerektiği yerde ve gerektiği biçimde, ülkemizde ve dünyada çelik, taş ve beton ile mükemmel bir uyum içinde kullanılabilir.Ahşap Parke Kaplama Yapılar13 - Bir şehir ortalama 20 yıl rant ve fonksiyon farklılaşması nedeni ile kabuk değiştirir.Eğer bir şehir ahşap desteği ile doğru yapılanırsa deprem riskinden 20 yıl içinde tamamen kurtulunabilir.

14 - Toplumumuzdaki bu bilincin yerleşmesi için üniversitelerin gerekli dersleri, belediyelerin ise gerekli yönetmelik maddelerini koyduğunu göreceğiz.
Sürekli olarak bu işi bilenler çoğalıyor.İnsan hayatını kurtarmak adına, enerji öncelikli, ekolojik ve sağlıklı bir gelecek için bu çalışmalar mutlaka değecektir.Ders alınmış bir geçmiş başarılı geleceğin güvencesidir.

NetBoya'nın Lamine parkede kalite kriterleri

 • Üst tabaka kalınlığı (1 mm ile 5 mm arasında değişebilir)
 • Orta tabaka (yumuşak ağaç -çam, köknar, huş vs..- MDF, Sunta, Kontrplak olabilir.)
 • Dengeliyici tabakanın varlığı
 • Bu kütleleri yapıştırmakta kullanılan tutkal ve pres cinsi
 • Cila türü (Akrilik, poliüreetan vs..)
 • Ultrviyole (UV) sertleştirmenin varlığı
 • Cila uygulama metodu (Fırça, rulo veya perde)
 • Üst tabakanın kaç sıra olduğu (tek strip, 2 strip, 3 strip)
 • Cila miktarı (gr / m2)
 • Menşe ülke ülke ve kullanılan teknoloji

Yukarıdaki kriterler doğrultusunda, belli dengeler içinde bizden fiyat alınız.

Kategoride hiç makale yok. Eğer alt kategoriler bu sayfada görüntüleniyorsa, makale içeriyor olabilirler.

TOP