Epoksi Nedir

Epoksi Ayrı kaplarda gelen iki şurup kıvamında bileşenden oluşuyor: “reçine” ve “sertleştirici”. Epoksi sisteminin üreticisine nazaran değişen oranlarda bu ikisini karıştırıyorsunuz. Müsait miktarda karıştırdığınızda egzotermik, şu demek oluyor ki dışarıya ısı veren bir reaksiyon başlıyor ve epoksi yavaş yavaş sertleşiyor. Önce jel (ya da jöle) aşaması verilen bir aşamadan geçiyor, kısaca jöle kıvamına geliyor, sonrasında bu jöle yavaş yavaş sertleşmeye devam ederek kaskatı hale geliyor. 

Buna “donuyor” diyelim dilerseniz, gerçi donmak fiili soğuk çağrışımı yapıyor halbuki epoksi ısınarak donuyor, fakat her neyse. Donmuş epoksi mükemmel su izolasyonu özellikleri olan son derece kuvvetli bir yapıştırıcı. İyi yapılmış bir kontrplak-epoksi rabıtasının, kontrplağın kendisinden daha kuvvetli olduğunu birden fazla kaynaktan okudum.

Epoksi, jöle aşamasına gelene kadar üzerinde çalışabiliyorsunuz. Bunun ne kadar vakit alacağı birkaç faktöre bağlı ve bunlar ilerde açıklanmakta.Karıştırılmış reçine ve sertleştiriciye, içerisine başka maddeler eklenmemiş ise kalınlaştırılmamış (yahut ince) epoksi diyelim. İnce epoksi ile malzemenizi (bizim için kontrplak ve ahşap) suya karşı yalıtabilirsiniz. Yapıştırıcı olarak da kullanılabilir ama aynı güçte bir bağ epoksiyi biraz kalınlaştırarak da elde edilebileceğinden tercih edilen bu ikincisi. Kalınlaştırınca hem epoksi daha ekonomik kullanılmış oluyor, aynı zamanda şurup kıvamındaki ince epoksiyi bağlantı noktasında tutmak zor. Epoksiyi kalınlaştırmak için İngilizcede “filler” denen dolgu maddeleri kullanılıyor. Hemen her epoksi üreticisi çeşitli dolgu maddeleri de üretmekte.

Herbir dolgu maddesi bağ kuvveti, renk, zımparalama kolaylığı vb. Açısından farklı karakteristiklere haiz. çoğu zaman toz halinde bulunan dolgular epoksinin kendisinden çok daha ucuz. Dolayısıyla, dolgu malzemesi olarak başka şeyleri ikame etmek mümkün olmakla beraber, amatörlerin direkt epoksi üreticisinden satın alması daha garantili bir yol. Reçine ve sertleştiriciyi bir kaba döküp iyice karıştırınca ince epoksiyi elde ediyorsunuz. Bu karışıma, hemen sonra, bir taraftan sürekli karıştırarak istediğiniz kıvamı elde edinceye kadar dolguyu ilave ediyorsunuz. Kalınlaştırılmış epoksinin kıvamına nazaran bir terimler dizgesi gelişmiş vaziyettidir.

TOP