Epoksi Zararları

Epoksi kaplamaları günümüzde önce iş yerleri sonrasında ev zeminleri masalar hatta mutfaklara kadar birçok alanda kullanılmakta. Hatta çocuk odalarının zemin ya da mobilya kaplamalarında da görünmekte. Peki, bu denli insan hayatına direkt etki gösterecek alanlarda kullanılan epoksi  kaplama araçlarının herhangi bir zararı var mıdır?

Bir nevi kimyasal birleştiricilerin bir araya getirilmesi ile oluşan bu maddeler üçe ayrılıyor. Su bazlı reçine, solventli reçine ve solventsiz reçineler şeklinde. Solvent maddesi kimyada hızlı çözülebilen bir madde olarak bilinir. Solvent reçineler metal zemin üzerine , sanayi tesislerinde beton üzerine uygulanan bir kimyasal üründür. Solventli reçineler diğer epoksiler gibi zemine dayanıklılık kazandırır, temizliği kolay hijyenik bir ortam oluşturur, koku ve toz tutumunu da engeller. Solvent maddesi kimyada insan sağlığına zararlı olarak bilinen bir reçine çeşididir. Bu sebepten uygulama sırasında solvent reçineden yayılacak gaz uygulayan kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu da bu tip ürünlerin alanında profesyonel ustalar yada firmalar tarafından yapılması gerektiğini gösteriyor. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde insan sağlığını tehlikeye atabilecek durumlar ile karşılaşılması muhtemel. Çözücü özelliği yüksek olan bu reçineler yanıcı kokulu ve kokusuz özelliklere sahiptir.Bu durum göz önünde bulundurulmalı ve uygulama esnasında kişinin maske, eldiven, gözlük ve koruyucu giysi ekipmanları hazır edilmelidir. Uygulama sonrasında ortamın hava sirkülasyonu sağlanmalı sürekli havalandırılmalıdır. Gerekli önlemler alındığı takdirde şu ana kadar su bazlı ve solventsiz reçinelerin insan sağlığına herhangi bir zararı tespit edilmemiştir.İçerisinde insan sağlığına zararlı herhangi bir madde olmadığından ev ofis gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Bazı epoksi reçineler de Bisfenol A denilen bir madde içerir.Bu madenin bir diğer adı ise  BPA dir. Bu madde metal içecek kutuları olarak bildiğimiz konserve kutularında kullanılan bir maddedir. Bunun yanı sıra bu madde cam konservelerin ,reçel , bal gibi cam kavanozların kapaklarının iç kısmında da kullanılır. Hatta bu madde dolgu ve diş kaplama malzemesi olarak da kullanıldığı bilinir. Anlaşılacağı üzere, BPA maddesinin insan sağlığına herhangi zararı yoktur. Aynı zamanda bu madde insan vücudunda 24 saatten fazla kalmaz boşaltım yolu ile atılır. Bu bilgiler ışığında epoksi maddesi insan sağlığına herhangi bir zehir etkisi oluşturmaz ve güvenle kullanılabilir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...