SİZİN İÇİN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ BULMAMIZI İSTER MİSİNİZ ?

Gıda Epoksi Kaplama

 

 

Gıda epoksi zemin kaplama hijyen epoksi kaplamanın gelişmiş türüdür. Gıda epoksi zemin kaplama da hijyen epoksi kaplama gibi temizliğin ve hijyenin ön plana çıktığı gıda üretim tesislerinde güvenle kullanılır. Gıda epoksi zemin kaplama araç ve yaya trafiğine dayanıklı bir zemin kaplamadır. Ek ve derz yeri yoktur bu nedenle mikrop barındırmaz ve üremesini engel olur. Gıda epoksi zemin kaplamanın temizlemesi kolay olup,her rengi mevcuttur. Gıda epoksi kaplama hijyenin önemli olduğu üretim tesislerinde Sağlık hizmeti ve gıda üretimi yapan Kurum ve Kuruluşların zeminlerinde kullanılan zemin kaplamalarının başında yer almaktadır. Gıda epoksi kaplamanın ek yeri (Derz) olmadığından zemini tek parça lamine konuma getirir. Epoksi reçinenin üzerindeki parlak jel tabakası su, su buharı ve nem geçirimsizdir. Bu sebep ile Gıda epoksi kaplamanın uygulandığı zeminlerde ve alanlarda bakteri,böcek vs. gibi canlıların yaşaması ve üremesi olanaksızdır.

Gıda üretim Tesisleri ve Sağlık hizmeti veren kurum, Kuruluşların duvarlarının da hijyen ve steril olması gerektiğinden duvarlarda tüzüğe uygun epoksi boyalar kullanılmalıdır. Bahse konu olan Hijyen ve steril bu epoxy boyalar alkali dayanımlı beton koruyuculardır. Su geçirimsiz olduklarından dolayı direkt olarak su ile yıkanabilirler. Diğer boyalar ile mukayese edildiğinde fiziksel ve kimyasal dayanımlı oldukları için daha uzun ömürlü, daha kullanışlı oldukları ortaya çıkacaktır.
Gıda üretim Tesislerinin duvar ve zeminlerinin birleştiği hat boyu pah (radüs) uygulamaları yapılmalıdır. Pah yapılmasındaki amaç likit temizlik esnasında duvar diplerinde tortu, artık, gibi nesnelerin ve sıvıların kalmasını önlemek duvar ile zemin arasında hijyeni sağlamak olmalıdır. Paha imalatında kullanılacak ürün seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken detay ise, yapının dinamik-statik hareketlerine uygun malzeme seçilmesidir. Yapılan uygulamanın uzun ömürlü olmasını sağlayan en önemli etkendir. Bu nedenle Yapı Kimyasallarını ve bu kimyasalların özellik ve avantajlarını çok iyi bilmek gerekmektedir.

 

Tümü
Epoksi Boya
TOP