SİZİN İÇİN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ BULMAMIZI İSTER MİSİNİZ ?

Epoksi Çeşitleri

Epoksi Çeşitleri Nelerdir

Bugün yazımızda henüz bilgi sahibi olmayan okurlarımız için epoksi çeşitleri ve bu boya türünün hangi alanlarda kullanıldığını sunacağız. Epoksi boya kimyasal reçine yapısı sayesinde boya ve endüstriyel ürünlerin kaplamasında kullanılmaktadır. Epoksi boya sıvı polimer katkılardan elde edilir ve uzun süren çalışmalar ile karmaşık formüller sayesinde üretilir. Kelime kökeni itibariyle de keskin boya manasına gelmektedir. Sıvı olarak üretilen epoksi boya kullanıldığı alanda bir süre sonra katılaşır ve kullanım amacına kavuşur. Epoksi boya kusursuz ve çok kullanışlı bir kaplama malzemesidir.

Epoksi Çeşitleri Nedir

Epoksi nerelerde kullanılır? Epoksinin kullanım alanı çok geniştir. Bugün hastaneler, okullar, sağlık kuruluşları, kimya fabrikalar ve tüm üretim tesislerinde zeminlerin korunması amacı ile kaplama işlemlerinde epoksi boya sıklıkla kullanılır. Epoksi boyanın kullanım amacı hem zeminin kuvvetini artırmak hem de bakteri oluşumunu engellemektir. Özellikle hijyen şartlarının taşınması gereken kuruluşlarda epoksi boya kullanımı sayesinde hem zeminde bakteri oluşmaz hem de temizlik işleri çok rahat yapılır. Epoksi boya üzerine dökülen hiçbir kimyasal ile etkileşime geçmediği için saniyeler içerisinde temizlik hizmetleri verilir. Bu sayede temizlik maliyetlerini de düşüren bir etkisi bulunmaktadır.

Özellikle ağır sanayi makinalarının bulunduğu endüstriyel alanlarda zemin kaplamasında kullanlıır. Bu makinaların her hareketinde zemin boyası kalkacağı için hem zemin zarar görür hem de ortaya hiç hoş olmayan bir görüntü çıkar. Epoksi boya ise yapısı gereği kalın bir tabakadır ve üzerine gelen şiddeti emer. Tonlarca ağırlığın altında dahi epoksi boya mukavemet gösterir ve zemini korur. Özellikle eski yapılarda zemin ve duvarlardaki yarıkların arasına girer ve kimyasal reçine yapışkan yapısı ile iki yarığın uçlarını birbirine yapıştırarak binanın kullanım ömrünü de azaltır, bu sayede o yarıkların açılarak daha büyük yarıklar olmasını da engeller.

Epoksi boya kalın yapısı ile hiçbir madde ile iletişime geçmez ve suyu da diğer tarafa geçirmez. O yüzden su yalıtım uygulamalarında da epoksi çeşitleri kullanılmaktadır. Su sebebiyle pas olacak cihazlarda da kullanıldığı alanlar mevcuttur. Özellikle gemicilik alanlarında ve gemilerin su ile temas ettiği bölgelerde epoksi boya kullanımı şarttır, su yalıtımı sayesinde gemilerin o bölümleri hep yeni kalır ve uzun vadede ciddi bir maddi tasarruf sağlar. Epoksi çeşitleri ise zemin kaplama boyaları, multilayer epoksiler, şeffaf epoksi boyalar, su bazlı epoksi boyalar, astar boyalar, solventli ve solventsiz epoksi boyalar olarak bilinmektedir. Epoksi boya uygulaması için hiç vakit kaybetmeden netboya ile iletişime geçiniz.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

TOP