Epoksi Boya

EPOKSİ BOYA:

TANIM: Epoksi reçine esaslı, çift komponentlı, solventli ve solventsiz parlak son kat  boyadır.

ÖZELLIKLERİ: Her türlü metal, beton, ve ahşap yüzeylere iyi yapışan, sürtünmeye karşı yüksek dirençli, yüksek kimyasal ve mekanik dayanıklılığa sahip olup sert bir film oluşturur. Film yüzeyi parlak ve kaygandır. Kolay temizlenir, bakteri barındırmaz, tozumaz, sağlığa zararı yoktur. Seyreltik asitlere, seyreltik ve konsantre alkalilere, temizlik deterjanı ve dezenfektanlarına, bitkisel, madensel ve hayvansal yağlara, deniz suyuna, mazot, benzin, alkol ve daha bir çok solvente dayanıklıdır.

epoksi boya

UYGULAMA ALANLARI: Beton, çimento, sıva, ahşap ve metal yüzeyleri atmosferik, kimyasal ve mekanik etkenlerden korumak amacıyla, rafineriler, petrokimya ve diğer sanayi kuruluşlarında, otopark, fabrika, imalathane, atık su, ilaç, gıda sanayi, hastanelerde, tekne ve gemilerin tüm yüzeylerinde antikorozif astarlardan sonra sonkat boya olarak uygulanır.

 

YÜZEY HAZIRLAMA VE UYGULAMA
A) Metalik Yüzeyler:
 Demir veya çelik gibi metallik yüzeyler üzerindeki yağ, kir, pas, hadde kabuğu, veya eski boya artığı mekanik yollarla veya uygun kum püskürtme ile parlak metal elde edilinceye kadar temizlenmelidir. Yüzey temizleme için kum püskürtme yapılması önerilir. Bu işlemi takip eden en fazla 4 saat içinde Epoksi Astar (Metal için) ile yüzey astarlanmalıdır. Hazırlanmış yüzeylerin boyanması kesinlikle ertesi güne bırakılmamalıdır. Uygulamanın ertelenmesi zorunlu ise astarlamadan önce yüzey yeniden kumlanmalı ve temizlenmelidir.
A) Beton ve Çimento Yüzeyler: Yeni beton ve çimento sıvanın en az 21 gün kürlenmesi gerekir. Kürlenmiş yüzeydeki harç artığı v.s. hafif kumlama veya fırçalama ile uzaklaştırıldıktan sonra Epoksi Astar (Beton için) uygulanır. Eski beton ve çimento sıva yüzeyindeki eskiden kalma boya, kir, toz v.s. gibi gevşek parçaçıklar kumlama, kazıma, fırçalama ile uzaklaştırılır. Yağ ve gres artıkları deterjanlı su ile temizlenir, nötralizasyon gerekiyorsa yüzey %3-4´lük hidroklorik asit veya asetik çözeltisi ile silinir ve su ile yıkanır. Astar uygulamasından önce zeminin tamamen kuru olmasına dikkat edilmelidir.

 

UYGULAMA: A Komponent ile B Komponent homojen olacak şekilde mikser yardımıyla 3 dakika karıştırılır. Karışım 5-10 dakika dinlendirildikten sonra uygulamaya geçilir. Kutudaki karışımın kısa bir sürede tüketilmesi gerekir. Aksi takdirde karışım donar. Bu nedenle karışımı azar azar yapmak gerekir. Fırça, rulo ve püskürtme ile uygulanabilir. Püskürtme ile uygulandığında inceltme için Epoksi tiner kullanılır,  inceltilen boya  tabanca ile yaş üstüne yaş 2-3 kat uygulanır. Boyanın kapalı yerlerdeki tatbikatında ortam iyice havalandırılmalıdır.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...