Epoksi de 20% Yaz İndirimi

Epoksi de 20% Yaz İndirimi

Epoksi Boya Zemin Kaplamaları

Epoksi Boya Zemin  Kaplamaları

İletişim 0 532 304 55 28

Yüzde yüz Kalite % 100 Tecrübe

Yüzde yüz Kalite % 100 Tecrübe

0 532 304 55 28

Dekoratif Boya
Devamı +

Dekoratif Boya

Dekoratif boya uygulama,italyan boya hizmeti

Epoksi Boya
Devamı.. +

Epoksi Boya

Epoksi boya uygulama ve epoksi ürünleri

İtalyan Boya
Devamı.. +

İtalyan Boya

İtalyan boya uygulamaları ve dekoratif boya

Self Levelling Epoksi Teknik Şartname

Self Levelling Epoksi Teknik Şartname

Self Levelling (kendi haline Yayılan) Epoksi Kaplama Teknik Şartnamesi Self Levelling (kendi kendine Yayılan) Epoksi Kaplama Teknik Şartnamesi
1. Yüzey Hazırlığı Yapılması: Epoksi kaplama işinin birinci ismimı olarak; gevşek parçacıkların, düşük mukavemetli şerbet tabakasının alınması ve yüzeyin pürüzlendirilmesi amacıyla, yüzey hazırlığı yapılacaktır. Yüzey hazırlığı, vakumlu bilyeleme makinesi (Blastrac) ile yapılmalıdır. Piyasada çoğunlukla kullanılan; mermer silim makinesi, elmas uçlu el makineleri veya rotatiger yüzey hazırılığında kullanılmayacaktır. Sadece, Blastrac’ın giremediği makine dipleri, kenar ve köşelerde bu aletler kullanılabilecektir. Aderansı azaltacak veya engelleyecek; her türlü toz, boya, yağ, gres benzeri leke yüzeyden temizlenmelidir. Hasımn çok derinlere işlediği tabakalar var ise bu tabakaların kaldırılması gerekebilir. Yağlı bir yüzeye epoksi uygulaması yapılmaz. Yüzeyler sağlam, temiz ve pürüzlü hale getirilir. Hazırlanmış yüzeylere bir sonraki aşamada epoksi astar uygulaması yapılacaktır. Epoksi astar yüzey ile yapılacak boya arasındaki bağlayıcı katmandır. Astarın görevini yapabilmesi, betona tutunabilmesi için yüzey hazırlığının tekniğine müsait bir halde yapılması çok önemlidir.
1.1. Yüzey Tamiratı Yapılması: Çukur, çatlak, kırık, segregasyon şeklinde hatalar epoksi astar ve epoksi harç ile yapılır. 4-5 mm den daha derin ve efsunk alanlı tamiratlar epoksi kaplamaya müsait çimento esaslı onarım harçları ile de yapılabilir.
Çatlakların derin olması ve zeminden su gelme tehlikesi varsa epoksi njeksiyon yapılarak çatlak kesidinin doldurulması gereklidir. Çatlakların vakit içinde hareket ederek kaplamaya yansıması muhtemellığı var ise, cam elyaf ile güçlendirerek tamirat yapılması konusu değerlendirilmelidir. Bazı durumlarda epoksi enjeksiyon ile rutubet ve su transferi engellenememektedir. Bu durumlarda çatlak kesidini ve altındaki boşlukları dolduracak reaktif poliüretan enjeksiyon uygulaması yapılmalıdır (Dekapol Uniject CN121). Bu durumda epoksi tatbik yapmadan önce uyulması gereken rutubet şartlarına ve bekleme sürelerine dikkat edilmelidir.
2. Epoksi Astar Uygulaması: Temizlenmiş, çatlak ve derz tamiratı yapılmış, rutubet ve su problemlerı olmayan betonarme yüzey, epoksi astar atılmaya müsait hale getirilmiştir. Yüzeye Dekapol CP115 solventsiz epoksi astar uygulanır ve üzerine silis - kuvars dolgu serpilir. Epoksi araç-gereç hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir ve malzeme homojen hale gelinceye kadar karıştırma işlemi sürer. Araç-gereç sarfiyatı yüzey koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Dekapol CP115 solventsiz epoksi astar, yüzeye rulo ile tek kat emprenye edilmelidir. Epoksi astar; boşlukları doldurur, yüzeyin darbe ve kimyasal direncini arttırır, bununla birlikte kendisinden sonra gelen katların yüzeye yapışmasını sağlar.
3. Epoksi Ara Kat Uygulaması: Dekapol CP115 Solventsiz Epoksi Astar uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı. Herhangi bir halde yaya veya araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle birlikte astar uygulamasından 8 saat sonrasında üzerine Dekapol SL340 Solventsiz Epoksi Kaplama malzemesi uygulanır. Tatbik yapmadan önce üzerine hafifçe dolgu serpilmiş yüzey üzerindeki gevşek malzemeler endüstriyel süpürgeler desteğiyle süpürülerek alınır. Epoksi ara kat malzemesi hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir. Malzeme homojen hale ulaştıktan sonra C bileşeni (silis-kuvars dolgu) yavaş yavaş ilave edilir. Ortalama 3 dk daha karıştırıldıktan sonra ara kat uygulamasına geçilebilir. Dekapol SL340 istenilen renkte ve mala ile uygulanır.
4. Self Levelling Son Kat Epoksi Uygulaması: Dekapol SL340 solventsiz epoksi arakat uygulanan yüzeyler nem, toz ve hava akımından korunmalı, herhangi bir halde yaya yada araç trafiğine açılmamalıdır. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı değişmekle beraber astar uygulamasından 8 saat sonrasında üzerine Dekapol SL340 solventsiz epoksi kaplama malzemesi uygulanır. Epoksi self levelling son kat malzemesi hazırlanırken önce A bileşeni (epoksi reçine) düşük devirli karıştırıcı ile karıştırılır, karıştırma işlemi devam ederken yavaş yavaş B bileşeni (epoksi sertleştirici) üzerine ilave edilir. Malzeme homojen hale ulaştıktan sonra C bileşeni (silis-kuvars dolgu) yavaş yavaş ilave edilir. Yaklaşık 3 dk daha karıştırıldıktan sonra ara kat uygulamasına geçilebilir. Dekapol SL340 istenilen renkte taraklı mala yada seviye tarağı ile uygulanır ve hava kabarcıkları kirpi rulo ile alınır.
İstenilen kalınlığa nazaran 1 mm için 1,8 kilogram/m2 araç-gereç sarfiyatı olacaktır. Tatbik bittiğinde pürüzsüz çok muntazam ve parlak bir yüzey elde edilir. Hava ve ortam sıcaklığına bağlı olarak, yüzey 48 saat arasında yaya trafiğine açılabilir.
5. Genel Notlar: • Kaplanacak alan boş ve pak olacaktır.
• Zemin kaplaması işlemi sırasında diğer çalışanlamış olurın girmesine izin verilmeyecektir.
• tüm pencere ve kapılar yerleştirilmiş ve kapalı olacaktır.
• Hava dolaşımı ve yüzeyde su sızıntısı olmamalıdır.

    TOP