Endüstriyel Epoksi Kaplama

Endüstriyel epoksi kaplama sıkca tercih edilen yaygın bir kaplama türüdür. Yaya ve araç trafiğinden etkilenmez, genellikle imalathanelerde ,atölyelerde, fabrikalarda, sanayi tesislerinde kullanılır. Endüstriyel epoksi kaplama forklift, transpalet gibi yük taşıyıcılarının kullanımına olanak sunar. Endüstriyel epoksi zemin kaplama 3 ayrı karışımdan meydana gelir.

Bağlayıcı olarak epoksi reçine, sertleştirir. (hardaner) mekanik direncini artırmak amacıyla da son olarakta kuvars kum karıştırılarak endüstriyel epoksi elde edilir. Endüstriyel epoksi kaplamanın ortalama film tabaka kalınlığı 3-5mm arasındadır. İsminden de anlaşıldığı gibi endüstriyel epoksi zemin kaplama sanayi tipi bir kaplama sistemidir. Endüstriyel epoksi zemin kaplamanın kullanım amacı ağır ve yoğun araç (transpalet, Forklift, tır, kamyon) trafiğine dayanıklı olmasıdır.

Endüstriyel epoksi kaplama tamiri kolay, temizliği pratik, bakımı ekonomiktir. Endüstriyel epoksi kaplama iyi bir beton koruyucudur. Çalışma ortamındaki titreşimlere (vibrasyon) dayanımlıdır. Betonu korozyona uğratacak alkali, yağ, fiziksel darbelerden korur. Endüstriyel epoksi kaplama iş güvenliği ve sağlığı açısından da önemli bir materyaldir. Kaymaz özelliği sayesinde güvenli yürüyüş ve güvenli çalışma ortamı sağlar. Ürettiği dia elektrik sayesinde havada uçuşan toz molekülleri göremezsiniz bu nedenle tozumasız bir ortam oluşturur. Çalışma alanı içerisinde yaya yolunu, araç yolunu farklı renklerle ayırmak mümkündür. Kaza riskini ortadan kaldırır.

Pvc Zeminin Kullanıldığı Yerler

 • Pvc zemin kaplama geniş ürün yelpazesine sahip, her mekanın görsel ve trafik şartlarına uygundur.
 • Sert darbelere karşı dayanıklı olmasından dolayı kullanım alanı çok geniştir.
 • Okul, hastane, ofis, avm, spor salonları, Kamu binaları, işyerleri gibi trafiği yoğun olan mekanlarda da dayanıklılığı ve renk çeşitliliğiyle birçok işletme veya mekan tarafından yoğun talep görmektedir.
 • Pvc zemin kaplamaları Homojen pvc zemin kaplama ,Heterojen pvc zemin kaplama olmak üzere üretilen 2 farklı türü vardır.
 • Kullanım alanları mekanın insan trafiğine göre değişmektedir.
 • Heterojen ürünler çeşitlerine gore konut , AVM gibi mekanlarda kullanılmaktadır.
 • Homojen ürünler ise daha çok Okul, hastane , kamu binaları gibi trafiği daha yoğun olan yerlerde kullanılır.
 • Pvc zemin kaplamalarının kullanımı hem dünyada hem de Türkiye’de hızla artmaktadır.
 • Gelişen teknoloji ile Pvc Kaplama sektörü de kalitesini arttırmıştır.
 • İnsanların kaliteli ürün kullanımı konusunda hassasiyetlerinin gelişmesi ile , pvc zemin kaplamaları kullanımı da büyük önem kazanmıştır.
 • üşteri memnuniyetinin artması özellikle ticari mekanlardaki kullanım sıklığını artırmıştır.

  Epoksi Teras Kaplama

  Teras epoksi kaplama masa, sandalye ve yaya trafiğinin yoğun olduğu teraslarda kullanılır. Teras epoksi kaplama yekpare bir ürün olduğundan su yalıtımı yapar. Aynı zamanda sağlam bir kaplama malzemesi olduğundan ötürü yıpranma, deforme yapmaz uzun ömürlüdür. Teras epoksi kaplama terasa görsel açıdan estetik katar. Renk seçenekleri sınırsız olup, istenirse şeffaf olarak ta uygulanabilir. Temizlenmesi kolay ve pratiktir. Teras epoksi kaplama su yalıtımı (su izolasyonu) ve terasların estetik görünmesini sağlamak amacı ile yapılan açık alan orta sınıf epoksi kaplama çeşididir.

  Teras epoxy kaplama her türlü doğa koşullarına dayanımlı (sıcak, soğuk, buzlanma,çözülme) su geçirimsiz yaya, masa ve sandalye trafiğine uygun kaplamadır. Tamir, tadilat, kırım gibi masraflı zaman alıcı işlere gerek kalmadan teraslardaki su sızıntılarını önlemek amacı ile zaman tasarrufu sağlayan ve daha ekonomik uygulanan teras epoksi kaplama kullanılır. Teraslarda kullandığımız epoksi kaplamalar alifatik epoksi katagorisinde olan epoksi reçinelerdir.

  Epoksi reçineler su geçirimsiz olduğu gibi su buharı, nem geçirimsiz kaplamalardır. Bu yüzden teraslarda su yalıtımı olarak kullanılacak epoksi teras kaplamalarının uygulanacağı teras beton katmanlarının kuru olması gerekmektedir. Bu nedenle su yalıtımı amaçlı yapılacak teras epoksi kaplamanın yapım zamanı olarak en ideal ayların temmuz- ağustos yaz mevsiminin tercih edilmesi en önemli detaydır. Teraslardaki su kaçağı, su sızıntısı problemleri teras epoksi kaplama ile sona erecektir.

  Epoksi Masa

   

  Epoksi masa, özel ağaçlardan alınan kütüklerin belirli bir desen halinde oyulduktan sonra dayanıklı ve estetik bir kaplama malzemesi olan epoksi ile doldurulmasından üretilmektedir. Epoksi masa yapımında şeffaf epoksi malzemeleri kullanıldığı gibi renkli metalik epoksi boyalarda tercih edilebilir. Epoksi masa yapımında kullanılan epoksi malzemeleri hem estetik görünümü ile hem de dayanıklı yapısı ile ön plana çıkmaktadır.

  Epoksi masa yapımı profesyonel ve tecrübeli ekipler tarafından belirli hesaplamalar ve planlamalar ile yapılmalıdır.  Epoksi masa yapımında dikkat edilmesi gereken ilk konu planlı ve titiz çalışmaktır. Bununla birlikte ahşap masanın oyulan ya da boşluk olan bölmelerine ne kadar miktarda epoksi malzemesi kullanılacağının da önceden hesaplanması gerekir. Yanlış bir malzeme miktarı hesaplaması yapılır ise hem maliyetli hem de yanlış bir epoksi masa yapımı gerçekleşebilir.  Epoksi masa yapımında ise ceviz ağacının kullanılması ve epoksi malzemesinin dayanıklı bir yapıya sahip olması ile özel üretim diğer ceviz ağacı masalardan daha uzun süre kullanılabilmektedir. Yukarıda kullanmış olduğumuz fotoğraf temsilidir, bize ait değildir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...