SİZİN İÇİN EN İYİ ÇÖZÜMLERİ BULMAMIZI İSTER MİSİNİZ ?

Balkonu Mutfağa Dahil Etmek

 

 

Hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok kalabalık ülkesinde apartman daireleri mimari açıdan küçülme eğilimi gösteriyor. Kalabalık nüfusun belirli merkezi yerlerde toplanması sonucu daha pratik kullanımlı yapıların üretildiği ve daha fonksiyonel, modern ama küçük tasarımların uygulandığı bir dekorasyon çağında yaşıyoruz da diyebiliriz. Haliyle bugünün mobilya ve dekorasyon ögelerinin tasarımları da küçük alanlara uyum sağlayacak şekilde yapılıyor. Mutfaklar da genişliğe en çok ihtiyaç duyulan yaşam alanlarının başında geliyor pek tabii ki, ne de olsa oldukça aktif kullanılan, özellikle aileler için hareketi oldukça yüksek odalar mutfaklar. Balkonlu apartman dairelerinde balkon genellikle mutfakta ya da hem mutfakta hem de oturma odasında yer alıyor ve bu yüzden de balkon alanının en azından bir kısmından fedakârlık yapılarak mutfak alanını genişletmek de mümkün hale geliyor. Hal böyle olunca tadilat konusunda en sık sorulan sorular da balkon kapatma ve balkon alanını içerideki yaşam alanlarıyla birleştirme hakkında oluyor elbette.

Balkonunuzu mutfak alanına katmak için yaptıracağınız işlemden sonra evinizde meydana gelecek olan yapısal değişimleri önceden öngörmek gerekir. Örneğin balkon alanı orijinal olarak dışarıda kalması gereken bir alan olarak tasarlandığından, aradaki duvarı yıktırarak balkonu mutfak alanına dahil ettirdiğinizde evinizde bir ısı kaybının olması da beklenen bir etkidir. Isı kaybının önüne geçmek için de elbette pek çok yöntem var. Bu yöntemlerden biri, dediğimiz gibi balkon ve mutfak arasında yer alan duvarı yıktırmadan balkonu kapattırmak. Böylece kapalı balkonunuzu yemek odası ya da kiler olarak kullanabilir ve mutfak alanınızın aktif kullanılan bölgesinde alan tasarrufu yaratabilirsiniz.

Duvarları yıkılarak PVC ya da duvar örülerek kapatılan ve mutfağa eklenen bir balkon alanında yeni fayanslar yapılırken balkonun altı boş olduğu için fayansların altına özel bir yalıtım uygulaması yaptırmanız gerekir. Ayrıca balkonlar iç mekanları aynı zamanda nem ve yağmurdan da koruyan yaşam alanları oldukları için balkonunuzu kapattırdığınızda dış duvarların da özel bir uygulamadan geçmediği takdirde nem ve terleme yapabileceğini de hesaba katmalısınız. Ancak daha estetik ve manzarayı içine alan, hem yazın hem de kışın keyif yapabileceğiniz bir malzeme ve model arıyorsanız cam balkonları tercih edebilirsiniz. Özellikle soğuk bir bölgedeyseniz cam balkon kapatma uygulaması kışın işinizi zorlaştırabilir. Dilerseniz Netboya ailesinden ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.Lütfen çekinmeden bizi 0532 421 76 67 dekorasyon danışmanlık hattımızdan arayınız. Yukarıda kullanmış olduğumuz fotoğraf temsilidir, bize ait değildir.

Tümü
Epoksi Boya
TOP