Saten Boya
Devamı +

Saten Boya

Saten boya uygulama ve satış hizmeti

Epoksi Boya
Devamı +

Epoksi Boya

Epoksi boya uygulama ve epoksi ürünleri

İtalyan Boya
Devamı +

İtalyan Boya

İtalyan boya uygulamaları ve dekoratif boya

Alçıpan Bölme

Hafif,hızlı ve en az masraflı olandır.Alçıpan Bölme ile oluşturduğunuz bir duvarı istediğiniz zaman kolaylıkla demonte edebilir, böylece mekanınızı genişletebilir veya küçültebilirsiniz.Hızlı ve kolay montaj sayesinde işçilikten ve zamandan tasarruf edersiniz.

Alçıpan Nedir

Alçıpan, ortası alçı, iki yüzü karton kaplı, seri olarak, standart veya özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır. Alçıpan Bölme, dış duvarları bitmiş binaların içinde, yerden duvara kadar her alanda kullanılabilmektedir. Alçıpan ile asma tavan, bölme duvar, kuru sıva ve kuru yer döşemesi uygulamaları yapılmaktadır.

Neden Alçıpan Bölme

Alçıpan' ın ph değeri insan vücuduyla aynıdır; bakteri üretmez. Yangına dayanıklıdır. Tek kaplama yapılarak oluşturulan 7.5cm genişliğindeki en basit Alçıpan bölme duvar, yangına 30dk. dayanıklıdır. Alçıpan Bölme esnektir. Deprem sarsıntılarında esneyebilen yapısı sayesinde patlamaz ve yıkılmaz.Alçıpan Bölme hafiftir, 1m boyaya hazır duvar tuğla duvardan 9 kat daha hafiftir. Bu depremden daha az etkilenmesi anlamına gelmektedir.Alçıpan bölme mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlar, istediğiniz yalıtım değerlerini söyleyin, size en uygun Alçıpan Sistemi'ni önerelim! Alçıpan Bölme ile eviniz nefes alır. Alçıpan içerisinde bulunan su moleküllerini bulunduğu ortamın nemi azaldığında ortama geri verir, ortamdaki nem fazlalaştığında kendi bünyesine hapseder, kısacası ortamın nemini dengeler.Alçıpan Bölme Duvarlar yer kaybına yol açmaz; minimum 7.5 cm duvar kalınlığı ile düzgün bir alçıpan bölme elde edersiniz.

Oluşturduğunuz bir duvarı istediğiniz zaman kolaylıkla demonte edebilir, böylece mekanınızı genişletebilir veya küçültebilirsiniz.Hızlı ve kolay montaj sayesinde işçilikten ve zamandan tasarruf edersiniz.

Alçıpan Bölme Tarihçe

Yapı malzemesi olarak kartonlu alçı levhalar ilk kez 22 Mayıs 1894 tarihinde ABD'de Augustine Sackett'in aldığı patent ile ortaya çıkmıştır. ABD'de kısa sürede yaygınlaşan kartonlu alçı levhaların kullanımı, 20. yüzyılın başına gelindiğinde büyük miktarlara ulaşmıştır. İlk zamanlar açık kenarlı olarak yapılan üretim, günümüzdeki kapalı kenarlı biçimini 1910 yılında almıştır. Avrupa kıtasında ilk üretimi 1917 yılında İngiltere'de Wallasey, Cheshire'da başlamış, bunu 1938 yılında Letonya'nın başkenti Riga'da kurulan fabrika izlemiştir.

Kartonlu alçı levhalar, I. Dünya Savaşı yıllarında askeri barakaların yapımında yaygın olarak kullanılmıştır. II. Dünya Savaşı yıllarında savaşan ülkelerde metal kullanımına getirilen kısıtlamalar ve uygulama kolaylığı nedenleri ile daha da çok kullanılır hale gelerek ve o yıllarda kullanılan metal üzeri sıva duvarların yerini almıştır.

Alçıpan Bölme Yapı ve Kullanım Yerleri

Alçıpan bölme levha duvar uygulaması, derzler ve vida başları alçı macunu tamamlanmış halde.Alçı levha duvar uygulaması, derzler ve vida başları alçı macunu tamamlanmış halde.

Alçıpan bölme levhalar Kimyasal bileşimi CaSO4.1/2 H2O olan alçının iki dayanıklı karton levha arasına dökülerek dondurulması sureti ile üretilir. Üretilen levha kalınlıkları uygulama yerine göre 6-18 mm arasındadır. Farklı kalınlıktaki bu levhalar, 120 ya da 125 cm eninde ve isteğe göre 200 - 450 cm gibi uzunluklarda üretilirler. Alçı levhaların kısa kenarları uygulama yerine göre; küt, pahlı, yarım yuvarlak ya da pahlı yarım yuvarlak biçimde olabilir.

6 mm kalınlıktaki alçı levhalar kolay bükülebilir olmaları sayesinde dekoratif elemanların yapılmasında, 7.5 ve 9.5 mm kalınlıktakiler görece hafif olmaları nedeni ile asma tavanlarda, daha kalın olanları ise bölme duvarları yapımı ve diğer özel uygulamalarda kullanılırlar.

Islak mekanlarda kullanılan kimyasal katkılar ile suya dayanıklılığı arttırılmış, yangın dayanımı gerektiren yerlerde kullanılan yangına dayanıklı, alçı içine eklenen lifler ile fiziksel dayanımı arttırılmış olan özel tipte Alçı levha'lar da üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Uygulama

Levha uygulaması, 5x5 - 10x10 cm gibi ölçülerde ahşap çıtalar ya da özel galvanize çelik sac profillerden oluşturulan taşıyıcı iskelet üzerine levhaların vidalanarak sabitlenmesi sureti ile yapılır. Duvar giydirme uygulamalarında özel alçı karışımı ile yapıştırılarak da Alçı levha uygulaması yapılabilir.
DeWalt firması ürünü bir vida makinesi

Uygulama zorluğu ve metale göre daha az dayanıklı olması gibi nedenler ile ahşap taşıyıcı iskeletler günümüzde nadiren kullanılmaktadır. Taşıyıcı iskelet yapımında kullanılan metal profiller ve diğer yan malzemeler kullanım yerlerine göre farklı şekil ve özelliklerde üretilirler. Duvar taşıyıcı profiller, tavan taşıyıcı profiller, esnek - yay şekli alabilen profiller bunlardan bazılarıdır.

Özel bıçaklar ile kesilerek bağlanacağı yere uygun ölçüye getirilen levhalar taşıyıcı iskelet üzerine bu amaç için yapılmış vida makinesi, vida matkabı ya da vida sıkıcı olarak adlandırılan aletler ile sıkılan vidalar yardımı ile sabitlenir. Bu aletler yardımı ile kullanılması gereken çok sayıda vida son derece çabuk bir şekilde sıkılabilir.

Taşıyıcı iskelet üzerine Alçı levhaların sabitlenmesinin ardından levhaların ek yerleri ve vida başlarının açıkta kalan kısımları, camyünü ya da polyester liflerinden yapılan derz bantı olarak adlandırılan kuvvetlendirici bantlar ile güçlendirilir. Yapıştırılan derz bantlarının üzerleri ve var ise diğer boşluklar alçı ile macunlanarak düzgün bir yüzey elde edilir. Bu işlemlerin ardından yüzey zımparalanarak tamamen pürüzsüzleştirilir ve boya, duvar kağıdı veya diğer yüzey kaplamalarına hazır hale getirilir.

Duvar Uygulama

*Tek dikmeli konstrüksiyon , tek katlı kaplama
*Tek dikmeli konstrüksiyon , çift katlı kaplama
*Tek katlı kaplama , tek dikmeli konstrüksiyon
*Tek katlı kaplama , çift dikmeli konstrüksiyon

Duvar Konumunun Belirlenmesi

Bölme duvarın yapılacağı yer çırpı ipi yardımıyla tabanda İşaretlendikten sonra, duvar çizgisi şakulle tavana taşınır.

Bölme Duvar Profillerin Hazırlanması

Profiller duvarın uzunluğuna göre  C profiller ise tavan yüksekliğinden 1 cm daha kısa kesilir. profillerin sayısı 60 cm aks aralığına göre hesaplanır. Taban ve tavana ait U profiller ile yan duvara gelen C  profillerin arka yüzlerine ses yalıtım bandı yapıştırılır.
Not: Duvar üzerine seramik, mermer ve benzeri bir kaplama malzemesi uygulanacaksa (ıslak hacimlerde) C profillerin aks aralıkları 40 cm olmalıdır.

Duvar Konstrüksiyonun kurulması.

Taban ve tavana  U  profiller, yan duvarlara ise C  profiller, dübel vida veya çivi çakma tabancası kullanılarak 60 cm aralıklarla tespit edilir. Dikme olarak kullanılacak olanC  profiller 60 cm aks aralıkları ile U  profilleri arasına yerleştirilir.
C ve  U  profiller ara akslarda birbirine tespit edilemez; çünkü ALÇIPANların montajı sırasında konumlarında küçük değişiklikler yapmak gerekebilir.

Duvar Montajı:

ALÇIPAN lar tavan yüksekliğinden 1,5 cm kısa olarak kesilir.
Montaja bir yüzden tam bir plaka ile başlanır. ALÇIPAN ın alt kenarı ile taban arasında 1 cm ,üst kenarı ile tavan arasında ise 0,5 cm boşluk kalmalıdır.

Alçıpan Bölme Duvar Vida aralıkları

C profillere yanlızca kenarı boyunca 25 mm  lik borazan vidalarla monte edilir. Vida aralıkları 25 cm den fazla olmamalıdır. Plaka ortasına gelen dikme ile bağlantı yapılmaz ; çünkü diğer yüzün ALÇIPAN ları monte edilirken bu dikmelerin konumlarında küçük değişiklikler yapmak gerekebilir.

ALÇIPANlar C  profilin yan yüzünün tam ortasında yanyana gelmeli ,birbirine hafifçe değmelidir. Birleşme yerindeki vidalar şaşırtmalı olmalıdır. ALÇIPANların dikmelere vidalanması işlemi aşağıdan yukarı doğru yapılır. Vidalar ALÇIPAN'ın kenarlarına 1 cm'den yakın olmamalıdır. Vida başları yüzeye kartonu zedelememek kaydıyla bir miktar gömülmeli, vida profilin arkasından 1 cm kadar çıkmalıdır.
Son plaka kesilmiş ise kesik kenar köşeye getirilir.
Bir yüzün montajı bittikten sora karşı yüze başlamadan önce duvar boşluğundaki tesisat işlemleri tamamlanır. Dikme olarak kullanılan C profillerde belirli aralıklarla yer alan deliklerden elektrik kabloları ve temiz su boruları yatay olarak geçirilebilir.

Alçıpan Bölme Duvar Yalıtım

Daha sonra yalıtım malzemesi profillerin arasına sıkıştırılarak yerleştirilir. Karşı yüzün montajına yarım ALÇIPAN la başlanarak iki yüzdeki derzlerin karşılıklı gelememesi sağlanır. Bu yüzde ALÇIPAN lar tüm yatay ve düşey profillere vidalanır. Artık tüm dikmelerin konumları kesinleşmiş olduğundan birinci yüze dönülerek ALÇIPAN ların orta dikmelere tespiti tamamlanır. Dış köşelerdeki vidalama işlemi, stabiliteyi sağlamak için 20 cm vira aralıkları ile tespit edilmelidir.

TOP