Epoksi de 20% Yaz İndirimi

Epoksi de 20% Yaz İndirimi

Epoksi Boya Zemin Kaplamaları

Epoksi Boya Zemin  Kaplamaları

İletişim 0 532 304 55 28

Yüzde yüz Kalite % 100 Tecrübe

Yüzde yüz Kalite % 100 Tecrübe

0 532 304 55 28

Dekoratif Boya
Devamı +

Dekoratif Boya

Dekoratif boya uygulama,italyan boya hizmeti

Epoksi Boya
Devamı.. +

Epoksi Boya

Epoksi boya uygulama ve epoksi ürünleri

İtalyan Boya
Devamı.. +

İtalyan Boya

İtalyan boya uygulamaları ve dekoratif boya

Epoksi Güvenlik

Epoksi Güvenlik

Epoksi kanserojen değil. Ancak, uzun süreli temasta alerji yapabiliyor. Bu nedenle epoksi ile çalışırken eldiven (lastik ameliyet eldiveni, bulamazsanız ucuz naylon eldivenler) giyinin ve deri ile temasından sakının. Gözlerinizi ise çok iyi koruyun, kesinlikle bulaşmamalı. Epoksi buğuını ve zımpara tozunu solumayın (toz maskesi kullanın). Sıhhat konularıyla alakalı detaylı bilgi kutuların üzerinde mevcut. Epoksi bir kere donduktan sonrasında bildiğiniz plastikten bir farkı kalmıyor, ve zararsız.

Epoksi bir şekilde elbiselerinize, aletlerinize vb. Bulaşmanın yolunu buluyor, şu demek oluyor ki çalışılması zor bir madde. Alet-edevatınızı bulaşan epoksi donmadan kağıt havlularla paklayın. Donmamış epoksi suyla temizlenemiyor. Gerçi donmamış epoksiyi çözmek için bazı kimyasallar satılıyor, fakat ben kullanmadığımdan ne derece faal olduklarını bilmiyorum. Bana donmadan kağıtla temizlemek en iyisi benzer biçimde geliyor. Bir kez donduktan sonrasında hiç şansınız yok, ancak zımparalayarak veya taşlama aletiyle sökebilirsiniz.

Epoksinin donarken ekzotermik, doğrusu ısı veren bir tepki olduğu için bahsetmiştik. şayet büyük miktarlarda hazırlarsanız, kaptaki epoksi çok ısınabiliyor. Isınınca donma süreci hızlanıyor, donma süreci hızlanınca da daha çok ısı açığa çıkıyor. Hazırlamak için insanlar genellikle kağıt yahut plastik atılabilir kaplar kullanıyor ve büyük miktarlarda karıştırıldığında, zaman zaman bu kapların sıcaktan tutuşması bile söz mevzusu olabiliyor. Bundan dolayı, küçük miktarlarla çalışmanızda fayda var. Epoksiyi karıştırdıktan sonra geniş tabanlı bir kaba dökerseniz oluşan ısının ortama aktarılması kolaylaşacağından donma süreci yavaşlayacak ve daha azca ısı açığa çıkacaktır.

4     Daha önce uygulanan epoksinin üzerine yeni bir kat uygulamaya kalkmanız niteliğinde, eğer alttaki epoksi tam donmamışsa yeni katla kimyasal olarak bağ meydana getirecek ve en kuvvetli bağı oluşturacaktır. Alttaki epoksi şayet tam olarak donmuşsa o vakit yeni kata kimyasal olarak bağlanması söz mevzusu değildir. Bu durumda katlar arası tutunmayı mekanik olarak sağlamak zorundayız kısaca yeni epoksiyi uygulamadan önce alttaki donmuş katı iyice zımparalamanız GEREKLİ. 5     Özellikle serin ve nemli ortamlarda, donmuş epoksinin üzerinde mum kıvamında ince bir katman oluşabiliyor. Bu madde kimyasal reaksiyonun bir kararı ve tamamen zararsız. Sadece zımparanızın arasına dolup mesele çıkartabildiğinden bundan kurtulmamız gerekiyor. Neyse ki suda çözünen bir madde bu. Dolaysıcaklıkyla, donmuş epoksiyi zımparalamadan önce ıslak kağıt havluyla silerek bu maddeden kurtulmakta fayda var. 6     Epoksi plastiklere ya hiç yapışmıyor yahut iyi yapışmıyor. O yüzden epoksiyle çalışırken masanızı ve gerekli olan her yeri naylonla kaplayabilirsiniz. Bunu yapmazsanız aradan sızan epoksi dümen palanızı masanıza sonsuza kadar yapıştırabilir. Eğer belli bir maddeye yapışıp yapışmayacağını bilmiyorsanız küçük parçalarla bir kontrol yapın. 7     Epoksinin tek kötü özelliği ultraviyole (UV) ışınlarına duyarlı olması. UV ışınının epoksi içerisindeki moleküler bağları yıkarak zaman arasında epoksiyi zayıflattığı söyleniyor. Bu sürenin ne kadar olduğunu bilmem. Aslına bakarsan benim kazara sağa sola döktüğüm epoksi damlacıkları bir senedir güneş altında olmalarına rağmen hala kaskatı duruyor. Yeniden de tavsiye edileni uygulamakta yarar var. şayet epoksilediğiniz işiniz güneş altında kalacaksa, boyamanız lazım. Türkiye gibi sıcak iklimlerde açık renk boya kullanmanız özellikle öneriliyor çünkü fazla sıcaklığın donmuş epoksiyi de etkileme olasılığı var. şeffaf kalmasını istiyorsanız, UV ışınlarını geçirmeyen bir vernik kullanmanız gerekli. Standart yat vernikleri bu özelliğe sahip değil. 8     Epoksi ahşap dışında metal, styrofoam ve hatta taş benzer biçimde maddeleri yapıştırmakta kullanılabilir. Ben cam bile yapıştırdım. Unutulmaması gereken, maddeye ne kadar iyi nüfuz ederse o kadar güçlü bağ yapacağı. Dolaysıcaklıkyla yapıştırılacak satıhlar pürüzsüzse iyice zımparalamanız şart. Metal uygulamaları (özellikle aluminyum) için bazı üreticiler özel kitler satıyor.

  • Epoksi Güvenlik
  • Epoksi Güvenlik
  • Epoksi Güvenlik
TOP