Epoksi boya ve uygulama

Epoksi boya ve uygulama

+90 532 304 55 28

Zemin Kaplama

Zemin Kaplama

Ürün ve Uygulamalar

Şefaf Epoksi

Şefaf Epoksi

Uygulama ve Ürün

Dekoratif Boya
Devamı +

Dekoratif Boya

Dekoratif boya uygulama,italyan boya hizmeti

Epoksi Boya
Devamı.. +

Epoksi Boya

Epoksi boya uygulama ve epoksi ürünleri

İtalyan Boya
Devamı.. +

İtalyan Boya

İtalyan boya uygulamaları ve dekoratif boya

Epoksi Laminasyon

Epoksi Laminasyon

Laminasyon tekne yapımcılığında karşılaşılan birçok sıkıntı için zarif bir çözüm sunmakta. Örneğin D4’ün dümen palası yahut salmasında olduğu şeklinde kalın bir kontrplak gerekebilir ve bu sizde bulunmayabilir. Veya örneğin kalın bir ahşabı kıvırıp bombelendirmek gerekebilir.

 

Eğer o kalınlıktaki parçaya istenen şekli vermek olanaksızsa, amatörler için en kestirme çözüm laminasyon, şu demek oluyor ki istenen kalınlığı üstüste yapıştırılmış biroldukca ince parça ile elde etme yöntemi. Laminasyon için önce parçaları temizleyin, zımparalayın, tozu silin ve her iki yüzeyi ince epoksi ile iyice ıslatın. Sonra yüzeylerden birini ketçap veya mayonez kıvamında kalınlaştırılmış epoksi ile kaplayıp birbirine tutturun. İşkence, ağırlık, ne bulursanız kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

 

Lamine edilen parçalar minik ya da ince ve uzunsa daha kalın epoksi (mayonez) kullanabilirsiniz. Öte taraftan, geniş yüzeyleri olan parçaları birbirine yapıştırıyorsanız daha ince bir kıvamı (ketçap) tercih etmekte yarar var. Bunun nedeni arada hava kabarcığı kalma muhtemellığını azaltmak. Geniş yüzeyler için bu önemli bir problem olduğu için, arada sıkışan havanın kaçması için üstte kalan yüzeye birsürü delik delin (ben her 10cm x10cm’de bir delik deliyorum). Sonrasında parçaları hafifçe birbirine tutturun ve deliklerden epoksi karışımı yukarı sızarsa içiniz huzurlu etsin. Son ama çok önemli bir not: bağlantının kuvveti tutturma basıncıyla orantılı değil. Aslen tam tersi geçerli. İşkenceleri çok sıkıp arada kalan epoksiyi tamamen dışarı çıkartırsanız cılız bir bağ elde edersiniz.

Epoksi ile yapıştırmada parçaları sadece hareket etmesinler diye tutturmak lüzumlu. Sonuç olarak, çok fazla basınç uygulamayın!

    Yorum ekle

    Güvenlik kodu
    Yenile

    TOP