Zemin Kaplama

Zemin Kaplama evlerde nasıl yapılır,özellikleri uygulama şekilleri gibi bir çok merak ettiğiniz sorunun cevabı bu katagoride bulabilrisiniz...

Zemin kaplamanın bir çok çeşidi mevcuttur.Bunlardan biri epoksi, reçine esaslı bir zemin kaplama sistemi. Çoğunlukla sanayi alanlarında kullanılan bu kaplama, son yıllarda mağaza ve ev dekorasyonunda da karşımıza çıkıyor.Bir odanın en uygun zemin kaplamayla döşenmesi ömrünü uzatabilir. Bir odadan içeri girdiğinizde ilk anda dikkatinizi çeken birkaç farklı unsur vardır; duvar rengi, mobilya ve ışık gibi. Ama aslında bir odanın nasıl göründüğünün en belirleyici özelliği zemininden kaynaklanır.
 Eğer zemin kaplaması kötü durumdaysa odanın bütün havası mahvolabilir. Bunun tersi bir şekilde iyiyse de, inanılmaz bir etkiyle güzelleşebilir. Seçeneklerin çokluğundan gerçek anlamda çarpıcı etkiyi yaratacak zemin kaplamasını seçmek hüner gerektirir. Tabii ki çoğu kararınız kişisel zevklerinize göre olacaktır ama bazı odalar ve evin bölümleri için ideal denilebilecek zemin kaplama seçimleri vardır.

Mutfak Zemin Kaplama

Günlük yaşam trafiğinin yoğun olduğu mutfak alanında tüm zemin seramik fayans (renkli olabilir) kullanmak en uygun seçimdir. Ticari değeri yüksek olduğundan, seramik fayans son derece dayanıklı bir zemin kaplama malzemesidir. Rahatlıkla silinip temizlenebilmesi yönünden de avantaj sağlayan seramik zemin uzun ömürlüdür.
Montajı harcamanızı yükseltebilir bazı fayansların uygulamasını kendi kendinize yapma olasılığınız vardır. Daha yumuşak ve sıcak görünüm için mutfak zemininizde laminat parke de kullanabilirsiniz. Hem ahşap hem de fayans görünümünü bir arada elde edebilirsiniz. Mutfak zemini seçiminde en önemli unsur, temizlik açısından elverişli, güvenlik ve dayanıklılık adına da kaygan olmayan yüzeylerin tercih edilmesidir.
    

Yemek odası Zemin Kaplama

Yemek odasının zemini çok yıpranmayan bir bölge de olsa, lekeler önemli sorunlar yaratabilir. Sert ahşap zemin kaplama bu oda için idealdir. Örneğin, tik ağacından yapılmış parke zemin, yemek odanıza egzotik bir hava katabilir. Eğer halıyla kaplamayı düşünüyorsanız polipropilen malzemeli ve lekeyi çok içine çekmeyecek halılar tercih edilmelidir.
    

Banyo Zemin Kaplama

Seramik fayans bu bölüm için de en uygun zemin kaplamasıdır. Eğer daha sıcak ve yumuşak bir görünüm düşünülüyorsa ahşap görünümlü vinil çeşitleri kullanılabilir. Duş veya küvetin bulunduğu banyolarda laminat parke tercih edilmemelidir.
Rutubetin yüksek seviyede olabileceği banyo zemininde su ve ahşabın birlikte kullanılmaması gereken iki malzeme olduğunu hatırlatmak isteriz. Ancak ahşap görünümünde ısrar edenler için yeni bir ürün olan lifli zeminler alternatif yaratabilir. Fiber kaplama olarak tarif edilen bu zeminle geleneksel vinilden kalın ama daha yumuşak bir hava elde edilebilir. Ahşap görünümlü desenleri seçebileceğiniz seramik fayanslar da mevcuttur tabii. Banyonuz için ideal olanı, su geçirmeyen, yıkanabilir, kaygan olmayan zemin kaplamadır.
    

Kapalı Veranda/ Balkon Zemin Kaplama

Bu odanın sıcaklık derecesine göre birkaç farklı zemin seçeneği uygun olabilir. Bazı malzemeler ısı seviyesi kontrolü ihtiyacı gösterirler. Eğer bu oda çok ısınmıyorsa, seramik fayans kullanılabilir. Halı veya kilim kaplama idealdir. Piyasada çok şık desen ve tasarımlı, iç ve dış kaplamada kullanabileceğiniz halı modellerini bulmanın artık bir lüks olmadığını hatırlatmak isteriz.
    

Yatak odası Zemin Kaplama

Evlerde desenli halılar kullanmak yeniden moda oldu. Özellikle yatak odasında pelüş halı kaplama idealdir. Sık dekor değişikliği için doğal tonların tercih edilmesi gereklidir.
    

Oturma odası Zemin Kaplama

Brezilya kiraz ağacı gibi sert ahşap parke kaplama satışları son yıllarda artmaya devam etmektedir. Bu tipte bir zemin kaplama egzotik havayla oturma odanızı güzelleştirebilir. Bambu zemin kaplama da mantar zemin kadar çevreci bir seçenektir ve sert ahşabın popüler alternatifleri olarak kullanılabilir.
    

Bodrum Zemin Kaplama

Zemin kat veya daha aşağısı olarak tarif edebileceğimiz bodrum odası için rutubete en uygun zemin kaplama düşünülmelidir. Beton zeminli ve nem eğilimli bir bodrumu halıyla kaplamak istiyorsanız, özellikle tavsiye edilen çeşitteki kauçuk kaplamayı öncelikle kullanmalısınız.
    

Sık kullanılan odalar da Zemin Kaplama

Yaşam trafiğinin yoğun olması, sürekli bir akımla kir ve nemi giriş koridorlarına, merdivenlere taşıyacak ve lekeler daha görünür olacaktır. Bu yüzden bu bölgelerde sağlam zemin kaplama tercih edilmelidir. Canlı bir görünüm veren ahşap parke veya seramik fayans kullanılmalıdır. Laminat kaplamayla kaymayan dekoratif halıları bir arada kullanmak da diğer bir seçenek olabilir.
Ayrıca dokuması yüksek seviyeli ve kabarık tüylü eski tarz halılar yoğun trafikli bölgeler için uygundur. Böylece yumuşak, peluş görünümünün yanı sıra çok dayanıklı bir seçeneğiniz olur. Son olarak da, polyester üzerine naylon olan zeminlere mutlaka halı kaplama uygulamanızı tavsiye ederiz

Zemin Kaplama Resimleri

 • Click to enlarge image 016b80fcd79ccdf7b0fc9453a130ba98.jpg
 • Click to enlarge image 11hh.jpg
 • Click to enlarge image DSC_0705.jpg
 • Click to enlarge image DSC_1471.jpg
 • Click to enlarge image Ind-Flooring-1.jpg
 • Click to enlarge image Killkenny-car-park.jpg
 • Click to enlarge image Warehouse-Self-Leveller-6.jpg
 • Click to enlarge image after-1-lighter.jpg
 • Click to enlarge image epoksi-31.jpg
 • Click to enlarge image epoksigaraj.jpg
 • Click to enlarge image epoxy-stone-flooring-pebble-concrete-1024x768.jpg
 • Click to enlarge image factory-floor.jpg
 • Click to enlarge image institutions-mental-health-medical.jpg
 • Click to enlarge image lokanepoksi.jpg
 • Click to enlarge image showroom-floor.jpg
 •  
View the embedded image gallery online at:
http://netboya.com/zemin-kaplama.html#sigProGalleria5ae9c4ef92

 

TOP