Duvardaki Nem Lekesi

Boşalan cam sileceği şişelerini sadece camaşır suyu ile doldurun ve küflerin üzerine sıkın.

Kuruduğunda küf lekelerinin yok olduğunu göreceksiniz.
Yanlız tavana sıkarken gözlük ve yüzünüzü saracak bir örtü le sarmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda üzerinize kötü birşeyler giyin. Sakın önceden silmeye calışmayın çünkü ne kadar silerseniz silin temizlenmiyor. Küf lekesi olan çfakatşırları amonyaklı su ile sudan geçirinız.
Küf lekesini limon ve tuzla ıslattıktan sonrasında güneşte kurutunuz.
Küf kokusu olan çfakatşırlarınızı yarım su bardağı lizol ile yıkayınız. Lizol kimyasal bir maddedir.

Yağa benzeyen koyu kıvamlı katrandan elde edilmiş sıvı bir maddedir. Mikropkıran olarak bilinir eczanelerde satılır.
Deri üzerindeki küf lekesini uçurumı uçurumıya karıştırılmış alkollü su ile siliniz. Yada gliserin kullanabilirsiniz.
Dolapta bekleyip koku sinmiş kıyafetlerinizi kaynar sütte bekletip yıkarsanız koku tamamen çıkacaktır.

Mobilyalardaki küf kokusu sıcak zeytinyağı ile ovularak çıkartılabilir.Mutfakta oluşan küf kokularından kurtulmanın en pratik yoluMutfakta kullandığınız tabak tencere ve bıçak türü malzemelere sinen küf kokularını yok etmek için kahve telvesi ve toz hardaldan faydalanabilirsiniz. Kahve telvesi ve hardal ile ovduğunuz tencerelerde küf kokusundan eser kalmayacaktır.Duvardaki Küf Lekeleri iyi mi Çıkar?Ancak dekoratif açıdan değil insan sağlığı açısından da son aşama zararlı olan küf duvar ve tavanlardaki izolasyon eksikliğinden oluşur. Duvar yüzeylerinin uzun zaman rutubet yahut suya maruz kalması da küflerin üremesini tetiklemektedir. Oda içi sıcaklığının yüksek olması soğuk duvarların terleme yapmasına ve ötürüsı ile duvarların devamlı nemli kalmasına niçin olur. Küflerin da en sevdiği bölgeler havasız ve nemli ortamlardır. Duvar ve tavanlarda oluşan nem her zaman siyah renk değil zaman zaman de sarı veya kahverengi tonlarında görülebilir. Bodrum katları ve banyolarda yoğun ortamda rutubet olması nedeni ile bu bölgelerde çok sık görülen küf duvarın renginin değişmesi ve küflerin kendine özel kokusu ile çok çabuk ayrım edilebilir. Küflerin uzun vakit solunması çocuklarda astım hastalığını tetikleyebildiği gibi yetişkinlerde de fazlaca zararlı toksin etkiler görülmesine neden olur. Yoğun nem nedeni ile duvarlarınızdaki küften kurtulmanın en iyi ve bir ihtimal de en etkilisi evinizi düzenli olarak havalandırmanızdır. Pak havanın eve girmesi insan sağlığı açısından da çok önemli olduğu gibi duvarların terlemesini ve böylece küf oluşumunu da engelleyecektir.
Tavan ve duvarlarda oluşan küfü engellemek için evinizi havalandırırken camları ardına kadar açarak kısa süre evinizi havalandırmalsıcaklıknız. Kış aylarında günde 3 kez 5-10 dakika son baharda ise günde 3-4 kere 20 dakika kadar evinizi havalandırmak küf sorununu efsunk miktarda çözecektir. Evinizi havalandırmak kadar önemli olan bir öteki konu daduvarların iç ksıcaklıkmlarına ısı yalıtım plakaları döşemektedir. Böyle duvarlarınız iyi bir ısı izolasyonuna sahip olacağından oda sıcaklığına yakın bir ısı değerine sahip olacak ve böylece rahatlıkla terleme yapmayacaktır. Sadece bu tür duvar içi izolasyon yapma imkanınız yoksa daha önce size önerdiğimiz yöntemi deneyerek küf sorunundan kurtulabilirsiniz.

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile

TOP